• Čeština
  • English
  • Deutsch
  • Русский
  • Polski
  • Magyar

Folklór jižní Moravy

Zdejší folklor uchvátí a nadchne každého z návštěvníků jižní Moravy.
V průběhu roku je možnost návštěvy obrovské plejády folklorních slavností, prezentující tuto nádheru lidové tvorby ve všech oblastech Moravského Slovácka.

Za největší lze považovat:

- Jízda králů ve Vlčnově – 26.5.2020 Národopisná slavnost s lidovým zvykem jízdy králů. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále oblečeného v ženském obřadním kroji. Uherský král Matyáš Korvín byl poražen v bitvě roku 1469 nedaleko tzv. „ hrubého boru“. Aby nebyl poznán a zajat, převlekl se do ženského oděvu, tvář zahalil pentlemi a obklopen svou družinou vracel se na své sídlo v Trenčíně.

- Podlužácké slavnosti v Tvrdonicích – 1.-3.6.2020. Jde o pestrou a zajímavou přehlídku národopisných slavností celého Podluží, která zahrnuje přehlídku dechových hudeb, představení dětských národopisných a folklorních souborů

Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici – 22.-.25.6.2020. Odehrává se ve městě Strážnice a zámeckém parku, kde vystupují folklorní soubory domácí i zahraniční /desítky souborů dětských i dospělých hudeb/ Během festivalu se mohou potěšit krásou lidových písní, tanců a krojů ve slavnostním průvodu.

Cimbálový festival folkloru v Petrovských Plžích –12.8.2020 - vystoupení folklorních souborů přímo mezi vinnými sklepy
Na této svého druhu ojedinělé akci se sejde téměř dvacet seniorských folklorních souborů a muzik z České republiky a Slovenska tanečníci, zpěváci a muzikanti folkloru nevěnují aktivně, jiní zase i přes svůj pokročilý věk se jim vyrovnají mladistvým elánem i výkony. Přijíždějí ukázat, že tančit, zpívat a hrát nezapomněli, že jsou stále dobří - jak víno, kterého bude ve vinných sklepích vinohradnického areálu Plže v Petrově u Strážnice hojnost.

 

- Svatovavřinecké slavnosti v Hodoníně  7. - 10. 8. 2020 – historický průvod, Svatovavřinecký jarmark třídenní slavnosti hudby, tance a zvyků, krojovaný průvod, maškarní večer

Přijďte shlédnout tradice, kroje, hudbu, písně a tance Moravského Slovácka.