• Čeština
  • English
  • Deutsch
  • Русский
  • Polski
  • Magyar

Vína jižní Moravy

Po staletí jsou pěstována kvalitní vína v několika našich vinařských oblastech jižní Moravy. Kvalita vyšlechtěných vinných druhů má vysokou úroveň, zvláště odrůdy PÁLAVA, HIBERNAL, CHARDONNAY, které dosáhly významného ohodnocení na mezinárodních výstavách vín ve Francii, Itálii a Japonsku a nepochybně uspokojí nejen  znalce a specialisty, ale i širokou veřejnost a milovníky vína.
Doporučujeme skloubit návštěvu vinných sklepů s řadou dalších atraktivit jako jsou:

Templářské sklepy 

Historie firmy Templářské sklepy Čejkovice je spojena s příchodem tajemného řádu templářských rytířů. Ti přišli do Čejkovic ve 30. letech 13. století, přičemž první písemná zmínka o jejich působení je z roku 1248. PROHLÍDKY TEMPLÁŘSKÝCH SKLEPŮ PROBÍHAJÍ DENNĚ (PO-NE) A TO POUZE NA OBJEDNÁVKU. REZERVACE JE NUTNÁ ALESPOŇ DEN PŘEDEM A JEN V PRACOVNÍ DNY DO 15:00 HOD.  Prohlídka s degustací: 150,- Kč/osoba (v ceně je degustace čtyř přívlastkových vín a sklenička na víno)  www.vinarnacejkovice.cz

Vinné sklepy Jarošek Mutěnice

Vinařské muzeum a myslivecké muzeum.Ve vinařském muzeu můžete  hlédnout staré exponáty na výrobu vína
- ukázka staré kuchyně, staré účetní knihy a ukázka krojů.
Galerie pana Bořka Šípka. Stará a nová pálenice a pak už jen starý vinný sklep z roku 1936, kde můžete ochutnat archivní vína.Prohlídka areálu s ochutnávkou 5 druhů vín a obloženou mísou ( uzeniny, sýry, pečivo) – cena 160,-Kč.
Doba trvání cca 2 hodiny (nutno objednat předem – 1 den)

- Výstavy vína:Ochutnávka mnoha druhů vín – degustace vín podoblasti Slovácko jako jsou ryzlinky, Pálava, Frankovka, Svatovavřinecké aj. za doprovodu cimbálové muziky. Výstavy jsou organizovány jako: místní, okresní, oblastní až po celostátní s mezinárodní účastí.

- Mutěnice - Festival otevřených sklepů Mutěnice – 21.-23.4.2020 prohlídka téměř 50 sklepů, ochutnávka 5-8 odrůd vín v každém sklepě.Od 18.hodin vystoupí cimbálová muzika.Stravování: v přilehlých restauracích a stáncích přímo mezi sklepy.Vstupné 980,-zahrnuje, skleničku,katalog a mapku sklepů.

- Petrov -  Oblastní výstava vinařů mikroregionu Strážnicko 6.5.202020 - Výstava se koná pod širým nebem, v případě nepříznivého počasí pod stany. K poslechu bude hrát cimbálová muzika, občerstvení zajištěno.

-Valtice -  Valtické vinné trhy 12.-13.5.2020 - Na letošních 50 Valtických vinných trzích budou návštěvníci možnost ochutnat před 700 vzorků vín ze 117 vinařství.

-Hodonín – Svátek vína  19.9.2020 - Tradiční vinařská akce s kulturním programem, prezentací vinařů a ochutnávkou vín

- Ochutnávka specialit jihomoravské kuchyně – patří mezi ně
– pečená kachna s jablky, červené a bílé zelí, variace knedlíků,
- opečená vinná klobása s bramborovo-čočkovým salátem
- bramborová placka plněná husími játry
- pečená husa, dušené zelí na víně s jablky, knedlíky
- pečená husa, bramborové placky plněné husími játry, zelný salát s křenem

Seznámení se zvyky a vinařskými tradicemi – Zarážaní hory –obřad, při němž se zamezoval vstup do vinohradu všem, kteří v něm neměli co pohledávat. Toto opatření mělo omezit krádeže zralých hroznů v období těsně před sklizní. Porušení zákazu se tvrdě trestalo. Jediný, kdo do vinohradu po jeho „zamčení“ směl, byl jeho majitel a hotař, který vinohrad hlídal před zloději a špačky. Druhou výjimku pak tvořili nemocní lidé a těhotné ženy, kteří si směli pro občerstvení v horkém dni utrhnout tři hrozny. V moderním pojetí je zarážení hory doprovázeno zpěvem, cimbálem i humornými scénkami. Někde se také vztyčují opentlené májky (horní hlavy), dozdobené kyticí květů a révovým věncem. Vinaři pak kolem májky zatlučou 12 dřevěných kůlů jako symbol 12 měsíců vinařovy práce
Dovolte, abychom Vám nabídli ubytování a stravování v hotelu PANON v Hodoníně a byli nápomocni při sestavení a zorganizování dalšího atraktivního programu.